Roque de los muchachos i obserwatoria astronomiczne.


Roque de los muchachos   jest najwyższym punktem na wyspie  gdzie natura i astronomia  podają sobie ręce. Miejsce to położone jest na wysokości 2420 m.n.p.m. co zapewnia spektakularne widoki w otoczeniu gór i chmur znajdujących się pod nami. 
Jest to miejsce którego nie można pominąć  będąc na La Palmie.  Prowadzi tam asfaltowa droga więc można się tam , rowerem czy samochodem, a niektórzy nawet taksówką . Jest to alternatywa lecz nie szczególnie polecam. Warto poświęcić trochę więcej czasu niż tylko kilka chwil na zdjęcia. 
W otoczeniu obserwatoriów  wytyczona jest  ścieżka której tak naprawdę na mapach nie znajdziecie. Prowadzi ona głównie granią z kilkoma zejściami i podejściami aż do niesamowitego punktu widokowego. Jak dla mnie główny punkt programu. Mapka w galerii zdjęć.

Roque de los muchachos głównie słynne jest z wcześniej wspomnianych obserwatoriów które są jednymi z najbardziej znanych na świecie. Brak świateł i wysokość  ponad chmurami  sprawia że panują tutaj idealne warunki do obserwacji gwieździstego nieba  jak również konstelacji - dla tych którzy wiedza jak je odnaleźć ;-)
Ciekawostka. 
Obserwatoria na La Palmie są drugą  najlepszą lokalizacją  do prowadzenia obserwacji astronomicznych na półkuli północnej zaraz po obserwatorium na Hawajach. Wyposażone są w jedne z najlepszych urządzeń astronomicznych na świecie. O ich potedze świadczyć może że znajdują się tam min. Szwedzki Teleskop Solarny , który umożliwia uzyskanie zdjęć Słońca o najwyższych rozdzielczościach. Kolejne obserwatorium to Gran Telescopio Canarias, który w 2009 był największym na świecie  teleskopem optycznym. Podobno  obserwatorium było jednym z głównych kandydatów do umieszczenia na swoim terenie  największego teleskopu świata – European Extremely Large Telescope.


Komentarze